Muay Thai

Tayland'da ortaya çıkan ve özgün adı Muay Thai olan dövüş sporudur. Tayland Boksu olarak da bilinir. Başta Tayland olmak üzere Myanmar (eski adı ile Burma), Kamboçya, Laos gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde uygulanır.  Yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı uzun yıllar ringlerde uygulanan gerçek, tam temaslı karşılaşmalar çerçevesinde etkili teknik, starteji, defans olgularının evrim geçirmeleri sonucu oluşmuş olan sert, otantik bir dövüş sanatıdır.Hayata Karşı Muay Thai Duruşu’ saldırganlığı bastırmanın ve özgüveni elde etmenin yanı sıra, günün stresinden uzaklaşmak adına negatif enerjinin en kısa yoldan bedenden atılması için amatör anlamda en etkili uygulamalardan birisidir. Muay Thai sayesinde tam konsantrasyon sağlamayı öğrenip, mücadele azmini en yüksek seviyeye çıkartabilirsiniz. Bu sayede iş hayatında sıkça yaşadığımız panik anlarındaki stresi çok daha kolay yönetebilirsiniz.

Muay Thai; insanın psiko-fiziksel anlamda üst düzey bir performans ve direnç kazanmasına, kendi vücut potansiyelini maksimum anlamda tanımasına ve hatta esneklik anlamında da tüm vücudun günlük hayatta çalışan kaslarını gevşetmesine kattığı büyük fayda ile günümüz spor dalları arasında dikkat çekiciliğiyle ön plana çıkan bir spor dalıdır. Bu eğitim ile yaşanan tüm negatif olayların kontrolü kısa sürede koordine edilmesiyle birlikte kişinin kendisine olan öz güveninin artması sağlamaktadır.
 

Muay Thai yaklaşık geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bir Thailand savaş sanatı ve bir yaşam biçimi olarak yıllar boyu öğretilmiştir. Tarihteki ilk Muay Thai yarışmaları Siam Kralı Parchao Sua tarafından 1600’lü yılların sonlarında yapılmaya başlanmıştır. Eski dövüşler, meydanlarda veya açık alanlarda yapılıyorken günümüzdeki çizgisine 1930 yılında 20 ülkeden gelen dövüşçülerin bir araya gelmesiyle ve tarihte ilk defa boks eldiveni takılarak kurallar ve kaideler dahilinde düzenlenmiş olup günümüzdeki formuna kavuşmuştur.

Para, iş ve kariyer olguları ise her noktada zaman olgusuna bağlı olarak gelişir. Zamanı ve zamanlamayı en iyi kullanma antrenmanı ise fiziksel olarak ‘önce can’ denilen noktada ortaya çıkarmaktadır. 
 

 
Muay Thai'nin Gelişimi

Şu anda thai stili boksun başlangıç tarihini gösteren kesin kaynaklar maalesef yok. Sadece Thai Boxun Taylandlıların Çin'in güneyinden göç etmeleriyle başladığını varsayabilmekteyiz. Taylandlılar bu göç esnasında yöre halkının büyük bir direnişi ile karşılaştılar ve saldırganlardan saklanmak zorunda kaldılar. Hayatta kalabilmek için büyük mücadeleler verdiler.


Eski zaman silahları sadece kılıç mızrak, kargı, ok veya yaylardan ibaretti. Fakat bu silahlar yakın dövüşte çok hantal kalıyorlardı. Dolayısıyla dirsekler, yumruklar, dizler ve ayaklar taylantlılara daha pratik geldi. Sonuçta çok başarılı olmuşlardı, böylece savaşlarda kullanılan yeni bir dövüş sanatı gelişmiş oldu.


Türkiye'de Muay Thai

Muay Thai Spor Dalı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün 31.12.2002 tarihli kararı ile Karate Federasyonu başkanlığına bağlanmış ve resmi faaliyetlerine başlamıştır. 

Türkiye’ de 7 coğrafi bölgede (50-60) ilde 15,000’ne yakın lisanslı olmak üzere 20.000 üzerinde özel spor okulu sporcuları çalışılmakta olan Muay Thai sporu lisanslı (1,150) civarında hakem ile (290) yakın lisanslı antrenöre sahiptir.

Muay Thai Sporunun Yararları

 • Muay thai tam bir dövüş sporu olduğu için güç önemli bir noktadır. Tekme hareketleri, yumruk hareketleri, diz ve dirsek hareketleri çalışmalar sırasında yüksek kalorili enerji açığa çıkmaktadır.

 • Enerji ile beraber oksijenin de harekete geçmesi ile güç ve mükemmel bir kondisyon oluşturur.

 • Muay thai teknik ve kuralları kas ve kemik sistemini sürekli olarak geliştirir.


 • Vücuttaki bütün kasları çalıştırarak hantal yapıdan kurtarır ve sert vuruşlar ile vücut sürekli güç kazanır.

 • Sürekli hareket edilmesi halinde oksijen ile yakılan maddeler vücuttan ter ve zararlı maddeler olarak atılımını hızlandırır.

 • Muay thai için azim önemli olduğundan sporcular azimi muay thai ile kazanacaklardır.

 • Muay thai dövüş sporu ile sporcu gerginliklerinden kurtulacak, rahatlamanın etkisiyle huzurlu olacaktır. • Muay thai adından da anlaşılacağı üzere dövüş sporudur. Yani sporcular aynı zamanda dövüş sistemini de kazanmaktadır.

 • Muay thai sporunun hareketleri esneklik ve vücuda denge formu kazandırır.

 • Azimle birlikte mücadeleci ruhu güçlendirecektir.

 • Muay thai sporcusu yetenek ve bilgilerini en yüksek seviyede deneyerek kendini keşfetme imkânı sağlamaktadır.

 • Sporcuya sistemli çalışma alışkanlığı kazandırarak günlük hayatında da planlı hareket etme alışkanlığını kazandırır.

 • Tehlikeleri kısa yoldan etkisiz hale getirmeyle kişide oluşacak özgüven.

Muay thai ve Kick Boks Arasındaki Farklar

1.Kick Boks Amerikan/Japon kökenli Muay Thai İse Tayland Kökenli bir spordur.

Muay thai nin çok eski bir tarihçesi vardır. oysa ki Japon kick boksu 1960 larda Amerikan Kick Boks’u ise 1970 lerde başlamıştır. Genel federasyon yapılanmasına bakıldığında amerikan kick boksu daha etkindir.

2.Kick Boks kendi içinde alt dallara ayrılır oysaki Muay Thai de tek müsabaka tarzı vardır.

Kick boks da farklı sertlik ve kurallarda müsabaka kategorileri vardır. Muay Thai de tam temas prensibi üzerinden tek stilde maçlar yapılır.

3. Boyun Güreşi ve Diz Teknikleri

Boyun güreşi ve diz teknikleri muay thai de defalarca uygulanabilirken kick boks da sadece k-1 contact kategorisinde her seferinde birer defa uygualanbilmektedir.

4. Müsabaka Alanı olarak Ring ve Tatami

Muay Thai de tüm müsabakalar ringde yapılırken kick boks da son kurallarda bazı kategoriler ringde bazıları ise tatemi üzerinde yapılmaktadır.

5. Ustaya Saygı Dansı

Muay Thai müsabakaları öncesinde Wai Kru ustaya saygı dansı yapılırken kick boks sporunda böyle bir seramoni yoktur.

6. Müsabaka Elbiseleri

Kick Boks da müsabaka kategorine göre pantolon, şort, elbise gibi farklı ekipmanlar kullanılırken Muay Thai de şort giyilmektedir.


7. Muay Thai Antremanından Önce Ne Yemelisiniz?Sıkı bir diyet ve ince ve yoğun bir vücut elde etmenin en iyi yolu egzersiz yapmaktır. Örneğin sporcular arasında oldukça popüler olan Muay Thai'yi deneyebilirsiniz. Muay Thai kilo vermek için iyi bir spordur. Güvenlik için ağız koruyucu takmak en iyi yoldur. Muay Thai iyi bir egzersizdir ancak iyi bir dayanıklılık gerektirir. Bununla birlikte, Muay Thai sırasında sıklıkla yapılan bir hata, yiyecek alımını azaltmaktır.

Gıda alımını azaltmak doğru bir yol değildir çünkü gıdalar aktiviteler için bir enerji kaynağıdır. Etkili bir şekilde egzersiz yapmak ve istenen sonuçları almak istiyorsanız, bu sporcuların yeme düzenlerini yönetme biçimleri taklit edilmeye değer.

Muay Thai dövüşçüleri, bol miktarda meyve ve sebze tüketerek dengeli bir diyet uygularlar. Genellikle egzersizden önce karmaşık karbonhidratlar tüketirler. Ve antrenmandan sonra, kas onarımı için glikojen, karbonhidratlar, yağsız protein içeren gıda alımı verilecektir. Bazı yiyecekler genellikle Muay Thai savaşçıları da dahil olmak üzere dövüş sanatçıları tarafından yenir. Bu yiyecekler, kilolarını dengelemeye ve sağlıklı kalmaya yardımcı olmaları için ideal kabul edilir.

1. Muz

Muz tüketimi potasyum, C vitamini, B6 vitamini ve karbonhidratlar gibi çeşitli besinler sağlayabilir. Muzlar yüksek enerjiye sahiptir ve vücut tarafından kolayca sindirilir ve egzersiz öncesi mükemmel bir atıştırmalık haline gelir.

2. Süt ve yoğurt

Vücuda enerji vermek için Muay Thai dövüşçüleri her zaman organik çikolatalı süt tüketirler. Süt, Muay Thai uyguladıktan sonra enerjinin geri kazanılmasına yardımcı olabilir. Beslenme açısından süt ve yoğurt, kemikleri güçlendirmek için iyi karbonhidrat, protein ve kalsiyum kaynaklarıdır. Süt, yoğun egzersiz yapmayı sevenleriniz için çok iyidir çünkü sütteki şekerden gelen karbonhidratlar egzersizden önce enerjiyi artırmaya ve egzersizden sonra kaslarda glikojen depolanmasına yardımcı olabilir. Ancak sindirimi kolaylaştırmak için az yağlı süt tüketmelisiniz.

3. Fındık

Kuruyemişler sporcuların en iyi arkadaşlarıdır çünkü diyet gıdalarının yanı sıra mükemmel bir enerji kaynağı olabilirler. Muay Thai sporcuları için fıstık ezmesi, içindeki protein ve karbonhidrat içeriği nedeniyle iyi bir enerji geri kazanım gıdasıdır. Ayrıca kuruyemişlerin kalbi koruduğu ve uzun vadede yağlanmayı önlediği de bilinmektedir. Ancak, koşmadan veya koşmadan önce fındık tüketmekten kaçının. İçerdiği karbonhidrat, protein ve yağ içeriği, fasulyenin yavaş sindirilmesini sağlar, bu nedenle sindirim bozukluklarına neden olabilir.

4. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, uzun süreli enerji sağlaması ve yavaş sindirilmesi nedeniyle Muay Thai sporcuları için popüler bir besindir. Daha lezzetli hale getirmek için içine kuru veya taze meyve, süt, kuruyemiş veya yoğurt eklemeyi deneyin.

5. Salata

Muay Thai antremanından en geç 2 saaat önce tavuk veya balık ilavesiyle salata yiyebilirsiniz. Bu salataya eklenen protein, enerjiyi artırmak ve kasları onarmak için çalışır. Daha enerjik olmak için salatayı fasulye, mısır, pancar veya kruton (kızarmış ekmek) ile birleştirin.

6. Portakal

Muay Thai egzersizi yaparken kaslar yorgun hissedecek ve ağrı hissedebilir. Portakal ve meyvede C vitamini alımı kasların onarılmasına yardımcı olacaktır. Kaslar için iyi olan diğer yiyecekler arasında portakal, çilek, ananas, portakal, muz, çilek ve yoğurt bulunur.

7. Kurutulmuş meyve

Bazen birçok insan, çok fazla kalori içerdiğini düşündükleri için kuru meyveden kaçınır. Aslında, kurutulmuş meyve iyi taşınabilirliğe, besin yoğunluğuna ve karbonhidratlara sahiptir ve Muay Thai dövüşçüleri için sağlıklı bir yiyecek seçimidir. Kurutulmuş meyve, yorucu sporlar, bisiklet, bisiklet ve boks için iyi bir gıdadır.

8. İyi yağ

Yağ her zaman kötü bir seçim değildir ve vücut ağırlığınızı artırır. Zeytinyağı, balık, avokado, kuruyemiş ve tohumlarda bulunan yağlar kalbi koruyabilir ve enerjiyi artırabilir. Araştırmalar, profesyonel Muay Thai sporcularının daha fazla iyi yağ aldıklarında daha iyi performans gösterdiklerini gösteriyor. Bu yağ kaslarda depolanacak ve Muay Thai eğitimi sırasında yakıt olarak kullanılacaktır. Ayrıca vücudu daha güçlü hale getirebilir ve daha fazla dayanıklılık sağlar.

Ne içmelisin?

Yukarıdaki yiyeceklere ek olarak, Muay Thai eğitimi için uygun olan bazı içeceklere de dikkat etmelisiniz:

 • Su, antrenman sırasında kaybettiğiniz vücut sıvılarının yerini alacaktır.
 • Yeşil çay veya siyah çay gibi antioksidanlar açısından zengindir ve vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olur.
 • Kahve, özellikle o günkü antrenmandan sonra hala sayısız aktiviteniz varsa. Ölçülü kahve, beyin performansını artırmanıza yardımcı olacaktır. Ancak kafeine tahammül edemiyorsanız kahve içmeyin.
 • Protein karışımları, yoğurt, çikolatalı süt (yapay şeker ilavesi olmadan az yağlı veya yağsız) gibi protein ve karbonhidratlar içerir. Kasları onarmaya ve inşa etmeye hizmet eder.
 • Egzersiz sırasında terle kaybedilen vücut elektrolitlerini, örneğin ananas suyu, hindistancevizi suyu, vişne suyu, pancar suyu ile değiştirin.
 • Egzersizden sonra içeceklere şeker eklemeyin. İsterseniz biraz bal veya stevia şekeri ekleyebilirsiniz.
 • Gazlı içecekler yüksek oranda şeker içerdiklerinden ve böbreklerin daha fazla çalışmasına neden olduklarından alkolsüz içecekler tüketmekten kaçının.

Antrenmandan sonra ne yemelisiniz?

Yiyebilirsin:

Atıştırmalık: MuayThaimu egzersiz seansı bittikten yaklaşık 60 – 90 dakika sonra, kaybedilen enerjiyi yerine koymak için en etkili zamandır. Fıstık ezmeli veya peynirli tam buğday ekmeği, meyveler, kuruyemişler veya kısaca kaynatılmış sebzeler gibi atıştırmalıklar yiyin. Antrenmana çıkarken bu yiyecekleri erzak olarak getirebilirsiniz.

Ağır yemekler: Hala ağır yemeniz mümkünse, egzersizden 1-2 saat sonra yiyin. Tavada kızartılmış tofu ve sebzelerle kahverengi pirinç, sebzelerle sotelenmiş/haşlanmış et veya balık yiyebilirsiniz. Ancak antrenmanı çok geç bitirirseniz, sığır eti / çırpılmış yumurta / balık ve sebzeli kepekli ekmek gibi uyurken sindiriminizi zorlamaması için hızlı sindirilen yiyecekleri seçin.

Özellikle egzersiz sonrası aktiviteniz yoksa, kilo veriyorsanız veya geç kaldıysanız porsiyonlarınıza dikkat edin.

Bu arada şunları içebilirsiniz:

Egzersizden hemen sonra su için. Egzersizden önce ve sonra vücut ağırlığınızı tartın ve egzersizi bitirdikten sonra kaybedilen vücut ağırlığınızın her yarım kilogramı için 2 bardak (yaklaşık 400-500 ml) su için.

Muay Thai eğitiminden sonra gün boyu bir içecek daha içebilirsiniz. Geceleri egzersiz yapıyorsanız, beyaz suyunuza ek olarak hindistan cevizi suyunu seçin. Son olarak, Muay Thai eğitimine başlamak istediğinizde yiyebileceğiniz yiyecekler bunlar. Muay Thai, diyeti azaltmak için iyidir, ancak yine de besin alımlarına dikkat etmeniz gerekir.


Yin Yang: Zıtlıklardan Doğan Birlik Felsefesine Dair Her Şey! - Emoji


Kaynak: 
https://www.nedir.com/muay-thai

            Wikipedia
              www.ankarasavunmasanatlari.com
               https://sporcupazari.com
               https://emoji.com.tr/yin-yang/
               https://www.oralmart.com/muay-thai-training-what-to-eat/
               https://www.muaythaifreak.com/my-guide-to-muay-thai-fighters-diet/


Hava Durumu